Narodziny dziecka są wyjątkową chwilą w życiu kobiety, jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Choć karmienie naturalne, czyli piersią wydaje się być dla noworodków najlepszym sposobem odżywiania w pierwszym okresie życia, nie zawsze jest ono możliwe czy pożądane. W takich sytuacjach specjalne mleko dla noworodka staje się sposobem odżywiania malca. Kiedy jeszcze produkty tego typu są konieczne, w jaki sposób należy je stosować?

Prawidłowe żywienie niemowląt – mleko dla noworodka

Smakowite mleko dla noworodka, częściej określane jako mleko początkowe to mleko odzwierzęce o specjalnie zmodyfikowanym składzie, dopasowanym do potrzeb najmłodszych. W Polsce podstawowy skład mleka dla noworodków regulują przepisy, dzięki czemu każdy produkt zatwierdzony do sprzedaży zawiera niezbędne składniki odżywcze stanowiące kompletny posiłek niemowląt do około 6 miesiąca życia. To składniki w odpowiednich proporcjach:

– białko,

– węglowodany,

– minerały,

– witaminy.

Użycie modyfikowanego mleka dla noworodka ma zastosowanie w sytuacji, gdy matka nie może lub nie chce karmić piersią. Może być także konieczne w początkowej fazie laktacji, gdy na przykład dziecko uczy się ssać, niedojada czy wymaga karmienia, gdy matki ani odciągniętego pokarmu nie ma w pobliżu.

Mleko modyfikowane na wyjątkowe sytuacje

Zasadniczo karmienie piersią jest zalecane przez specjalistów w zakresie opieki nad noworodkiem, żywienia niemowląt oraz małych dzieci. To nie tylko kwestia dostarczania najpotrzebniejszych składników odżywczych, ale także budowanie odporności i wyjątkowej więzi. Dlatego początkowe mleko dla niemowląt traktowane jest jako produkt stosowany w szczególnych sytuacjach. Wybór mleka dla noworodka najlepiej skonsultować z lekarzem, a po podaniu produktu uważnie obserwować reakcję malca. Czasami dobór najlepszego produktu może wiązać się ze sprawdzeniem mleka dla noworodków różnych marek, gdyż mogą one różnić się nieznacznie składem.